YG Entertainment Dosyası

Hepimizin yakından bildiği, gözünün üstünde olduğu, son zamanlarda artistleriyle büyük başarı elde eden YG Entertainment’da neler oluyor?

‘Burning Sun’ skandalıyla başlayan ve çorap söküğü gibi ilerleyen olaylar şirketin eski CEO’su Yang Hyun-Suk’un istifasına kadar bizi getirdi. Peki şirketi bu duruma getiren olaylar zinciri nasıl başladı?

BIGBANG grubu üyesi Lee Seung Hyun,
sahne adıyla Seungri

Şubat 2019 tarihinde Dispatch, hazırladığı özel bir raporla, BIGBANG üyesi Seungri’nin 2017’den beri kutladığı doğum günü partilerini daha sonradan adı ‘Burning Sun’ olarak belirlenen topluluğu oluşturmak için kullandığını açıkladı. Seungri’nin 2017’de Filipinler’deki doğum günü partisinin ayrıntılarını araştırmak için, doğum günü partisinde bulunan ve Gangnam’daki bir yetişkin tesisinde çalışan ‘A’ ve ‘B’ kod adlı kadınlarla buluştuklarını bildirdiler. Tesisteki çalışanlar arasında ‘Burning Sun’ eğlence mekânı olarak biliniyordu ve ‘A’ ile ‘B’ ye göre, bu tesisteki yaklaşık 10 kadın çalışan Filipinler’in Palawan adasına tüm masrafları karşılanacak bir şekilde çağırıldılar.


‘A’: Seungri, Burning Sun’ın başkanı Lee Mun Ho gibi, sık sık bizim işyerimize gelirdi. (Seungri) bana doğum günü partisi için Filipinler’de bir ada kiralayacağını söyledi. 10’dan fazla kız getirebilirsem bütün masrafları karşılayacağını söyledi. Sadece bizim şirketten değil başka bir sürü yerden bir sürü kadın gelmişti.

Dispatch yayınladığı raporun devamında Seungri’nin Palawan adasındaki bir tesiste yaptığı özel doğum günü partisinde (9 Aralık 2017) yaklaşık 150 kişi olduğunu ve bu kişilerin de çeşitli gruplara ayrıldıklarını belirtti; #1 VIP Grup, #2 VIP Grup gibi. Rapora göre, #1 VIP Grup’ta bulunan Madame Lin isimli kadın aynı zamanda Burning Sun’ın yatırımcısıydı. Konuk listesinde ayrıca Tayvanlı Model Grubu, Koreli Tanıdıklar Grubu gibi daha birçok grubun olduğu belirtildi.


‘B’: Seungri tarafından davet edildim, bu yüzden manken olan arkadaşlarımla birlikte gittim. Gidiş dönüş uçak biletleri, otel, oda servisi ve içeceklere kadar her şey bizim için karşılanmıştı. Sadece deliler gibi parti yapmamız söylendi. Ada bir tatil kulübüne dönüştü, her gece parti yaptık.

Dispatch’in iddialarına göre Seungri’nin bu doğum günü partisini iş arkadaşı Lee Mun Ho ile kulübün açılışını planlamak için verdiğini söyledi, bu partiden 2 ay sonra Seul’de ‘Burning Sun’ açıldı.

Peki “Burning Sun” Seungri’nin tutuklanmasına nasıl sebep oldu?

28 Ocak 2019 tarihinde MBC haber bülteni “Mr.Kim” olarak bilinen ve daha sonra adının Kim Sang-Kyo olduğu açıklanan adamın Burning Sun kulübünde darp edildiğini açıkladı. 29 Ocak’ta Burning Sun olayla ilgili bir açıklama yaptı ve kulüp yönetimi Mr.Kim’in kulüpteki kadınlara kötü davrandığını söyledi. Olayın medya ve halk tarafından çok fazla ilgi çekmesi üzerine Seul Polis Departmanı olayı araştıracaklarını bildirdi.

Bütün bu olaylar kulübün yöneticilerinden birinin Seungri olmasından kaynaklı olarak YG’nin eski CEO’su Yang Hyun-Suk’a kadar ulaştı ve 31 Ocak’ta şirketin medya sorumlusu, artistlerinin kişisel işleri ve davalarıyla YG şirketinin hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. Ayrıca Seungri’nin kulübün sahibi değil sadece yöneticilerinden biri olduğunu açıklayan medya sorumlusu bunun sebebinin de Seungri’nin yaklaşan askerlik görevi olduğunu açıklamasına ekledi.

Bütün bu açıklamaların üzerine davayı bugünkü haline getiren olay yaşandı:

Dispatch, Burning Sun çalışanları arasında kulüp içinde dönen kadın pazarlama olaylarının tartışıldığı konuşmaları yayınladı. Medya ve halk ayağa kalktı, yapılan haberlerin ve tartışmaların önü arkası kesilmedi. Kimisi konuşmaların sahte olduğunu savururken kimisi de çok başka iddialar ortaya atmaya başladı. Bunun üzerine Seungri, Instagram hesabından bir özür mektubu yayınladı. Kulübün yönetiminde düşük bir düzeyde katılımının olduğunu iddia etti ve daha önceden de belirttiği gibi kulüpte sadece DJ olduğunu daha sonra da tanıtım direktörlüğüne terfi ettiğini söyledi. Seungri’nin özür mektubundan iki gün sonra Burning Sun kulübünün CEO’su Lee Moon Ho da Seungri’den özür diledi ve kulübün direktörünün, Mr.Jang, kovulduğunu bildirdi. Mr.Jang’ın aynı zamanda Mr.Kim’e hakaret eden kişi olduğu da ortaya çıktı. Burning Sun kulübünü kapatmayı düşündüklerini de söyledi.

Olaylar biraz durulmuşken yapılan bazı haberler ‘Anna’ isimli bir kadından bahsetmeye başladı. Bu kadının Burning Sun’da uyuşturucu sattığını iddia ettiler ve kısa bir süre sonra Seungri ile fotoğrafları da medyada yer almaya başladı. Seungri kadını tanımadığını, o esnada bir hayranıyla fotoğraf çekildiğini düşündüğünü söyledi. Aynı zamanda Seul’deki konserinde hayranlarından özür dileyip “daha dikkatli davranacağını” söyledi.

Olayın üstünün kapanmasına izin vermeyen Kore medyası SBS funE, Aralık 2015 tarihli bir KakaoTalk grup sohbeti yayınladı. Bu sohbette Seungri’nin hayat kadınlarıyla yatırımcılara rüşvet vermeyi planladığı konuşuluyordu. Daha sonra sohbetin içindeki diğer kişilerin FTISLAND grubunun üyesi Choi Jong-Hoon, Yuri Holdings’in CEO’su Yoo In-Suk ve isimsiz bir Burning Sun çalışanı olduğu ortaya çıktı. Seungri’nin çalışanları hayat kadını bulmaya yönlendirdiği de bildirildi.

Seul Polis Departmanı fuhuş iddialarıyla ilgili bir soruşturma başlattı. Yuri Holdings, yatırımcılara hayat kadını aradıkları iddiasını reddetti. YG ise bu grup sohbetinin sahte olduğunu iddia ettikleri bir yazı yayınladı fakat bu şirketin borsa fiyatının %4,95 oranında düşmesine engel olamadı.

27 Şubat 2019’da Seungri sorgulanmak üzere karakola geldi ve yaklaşık sekiz saat boyunca sorguda kaldı. Osaka ve Jakarta’daki konserleri de dahil olmak üzere yaklaşan bütün etkinliklerini de iptal etti.

Chosun.com adlı bir haber kaynağı belge parçalama servisinden gelen kamyonların YG Entertainment’a geldiğini bildirdi. Bunun üzerine bir YG çalışanı belge parçalama işleminin üç ayda bir rutin olarak yapıldığını söyledi ve YG’nin eski CEO’su Yang Hyun-Suk daha sonra Instagram hesabından chosun.com’un iddialarını reddetti.

Polis araştırması sürerken ortaya çok ilginç bir iddia daha atıldı; Seul Polis Departmanı SBS funE tarafından yayınlanan konuşmalara ulaşamadıklarını bildirdi. Bunun üzerine haberi yapan muhabir, kendilerine bu konuşmaları veren kişinin polisi atlatabilecek kadar güçlü bağlantılarının olduğunu, aynı zamanda bu bağlantılara sohbetteki kişilerin de sahip olduklarını söyleyerek olayda çok daha büyük bir başlığın daha açılmasına sebep oldu; polis yolsuzluğu.

Burning Sun kulübünün skandalları henüz soğumamışken 6 Mart’ta Kukinews, Yang Hyun-Suk ve kardeşi Yang Min-Suk’un Love Signal adlı bir kulübe sahip olduklarını ve bu kulübün de vergi kaçakçılığı şüphesi altında olduğunu bildirdi. Kukinews’in başlattığı ateşe bir odun da MBC attı ve baştan beri Burning Sun’ın yönetiminde yer almadığını iddia eden Seungri’ye meydan okudu. MBC, Seungri’nin kulübün kuruluşundan büyük bir para kazandığını (yaklaşık olarak 198.600 $) gösteren belgeleri basına sundu. Aynı zamanda Yuri Holdings’in de kulübün hisselerinin %20’sine sahip olduğunu belirtti.

YG Entertainment eski CEO’su Yang Hyun-Suk

Seungri’nin göz önünden kaybolmasını sağlamak amacıyla olsa gerek; bir YG çalışanı Seungri’nin 25 Mart’ta orduya katılacağını belirtti. Halk, Seungri’yi olaydan kurtulmak ve yargıdan kaçmak için orduya katılmakla suçlarken 10 Mart’ta Seungri’nin hayat kadını temin etmekle suçlandığı davası da başlamış oldu. SBS’in haber bülteni News News’te şarkıcı Jung Joon-Young’ın da daha önce haberlere konu olan ünlü grup konuşmasında kendi gizli kamera çekimlerini yayınladığını iddia etti.

Bütün bu olaylar kartopu gibi büyüdü ve en sonunda Seungri, eğlence endüstrisinden emekli olduğunu açıkladı.

Tüm bu olayların sonunda Jung Joon-Young, yasadışı gizli kamera çekimi suçlamasıyla cezalandırıldı. FNC Entertainment Choi Jong-Hoon’un şirketten ayrıldığını ve emekli olduğunu duyurdu. Seungri 2.kez sorguya çağırıldı ve Kore Askeri İşgücü İdaresi, halkın iddia ettiği gibi bir “davadan kaçmak için orduya katılma” durumuna izin vermeyeceklerini açıkladı. Böylece Seungri’nin orduya katılma tarihi de ertelendi.

Uyuşturucu iddialarının doğrulanması için polis, “Anna” veya “Madam Lin” olarak da bilinen Çinli işkadınına ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Bununla beraber oyuncu ve şarkıcı olan Park Yoo-Chun da uyuşturucu kullanmaktan gözaltına alındı. Sorgusunda 2015 yılında Burning Sun çalışanlarıyla beraber uyuşturucu kullandığını kabul eden artist de davaya eklenmiş oldu. Dava sırasında Seungri’nin “bu tip” işleri için YG’ye ait bir kredi kartını kullandığı bilgisine ulaşıldı ve gözler tekrar YG’ye döndü.

YG, bu kartın 2015’te Seungri’ye verilen bir kişisel kart olduğunu ve kendi özel harcamaları için kullandığını belirtti, suçlamaları reddetti.

Ocak ayından başlayan bütün bu olayların davası henüz kapanmış değil.

Yakın zamanda Dispatch tekrar gözleri YG’ye çeviren bir iddia ile karşımıza çıktı ve iKON grubu lideri Kim Han-Bin’in (B.I) bir uyuşturucu satıcısıyla olan konuşmalarını yayınladı. Bu iddiaların üzerine YG çalışanlarından biri tekrar bir bildiri yayınladı;


“YG artistlerinin uyuşturucu kullanımıyla ilgili katı kurallara sahiptir. B.I’ın da iddia edilen 2016’daki uyuşturucu vakasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. YG Entertainment olarak her iki ayda bir ABD’den uyuşturucu testleri alıp artistlerde arama yapıyoruz. B.I dahil olmak üzere iKON grubundaki hiçbir üyede bu testler pozitif çıkmamıştır. Yang Hyun-Suk doğruların bir an önce ortaya çıkması için bu açıklamanın çok hızlı bir şekilde yapılmasını bizden rica etti.”

iKON grubu lideri Kim Han-Bin,
sahne adıyla B.I

YG doğruların açığa çıkması için acil bir açıklama yayınlatmasına rağmen, medya baskısına dayanamadı ve iddiaları araştırıp tekrar açıklama yapacaklarını bildirdi. Bu sırada iKON başlığı altında B.I’a ait her şeyi silmeye başladı. Çok kısa bir süre sonra B.I, Instagram hesabından iKON grubundan ayrıldığını duyurdu. Bunun üzerine grubun fanları “iKONIC” büyük bir tepki dalgası başlattı ve tüm bu olayların sorumlusu olarak Yang Hyun-Suk’u gösterdi. Fanlar, B.I’ın böyle bir şey yapmadığını fakat Yang Hyun-Suk’un şirketi yönetmekte çok başarısız olduğunu söylerken benzer bir vaka olan “Burning Sun” davasında aylarca Seungri’den vazgeçmedikleri halde B.I’ın bu kadar çabuk gözden çıkartılmasının haksızlık olduğunu söylediler.

B.I ile başlayan ikinci dalgada YG Entertainment’ın hisseleri iyice düşmeye başladı ve bu gidişata bir son vermek için Yang Hyun-Suk şirketten istifa ettiğini açıkladı. Olay herkesi şaşkınlığa uğratırken gözler Yang Hyun-Suk’un kardeşi ve aynı zamanda şirketin mali işlerinden sorumlu olan Yang Min-Suk’a döndü. Kendisinin şirket yönetimini devralması beklenirken, Yang Hyun-Suk’un açıklamasından saatler sonra o da şirketten istifa ettiğini açıkladı. iKONIC’ler kendi araştırmalarını sosyal medyadan sürdürmeye devam ettiler ve şirkete baskılar arttı. Olay medyada da büyük bir yer kaplamaya başladı ve YG’nin altında bulunan öteki artistlerin de durumdan etkilendiler.

4 gün önce ise YG yeni CEO’sunu duyurdu; Hwang Bo-Kyung.

YG Entertainment CEO’su Hwang Bo-Kyung

Kendisi 2001’den bu yana YG Entertainment’ta yönetici ve CFO olarak çalışıyor. CEO olarak açıklandığı basın toplantısında da Hwang Bo-Kyung şunları söyledi:


“Bu zor zamanlarda ağır sorumluluk ve görev hissi hissediyorum. YG Entertainment’ın bir adım öne geçmesi için gerekli temelleri düzelteceğim.”

Olaylar henüz durulmuş değil, önümüzdeki günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak:
allkpop.com
billboard.com
dispatch.co.kr

Çeviri/Düzenleme: bonte