X1 Eser Hırsızlığı İle Suçlanıyor

X1’in çıkış şarkısı ‘Flash’, daha eski tarihlerde yayınlanmış Chris Lake ft. Jareth’in ‘Helium’ (DJ Tiesto Remix) şarkısını çok fazla “anımsatmakla” suçlanıyor.

‘Flash’ 27 Ağustos 2019’da yayınlanmıştı ve SCORE, Megatone, Onestar tarafından bestelenmişti. Chris Lake’in ‘Helium’ şarkısı ise Nisan 2014’te yayınlandı ve eser hırsızlığına konu olan şarkısı da DJ Tiesto Remix’i oldu.

Bir habere göre, birçok idol grubuyla çalışan ‘A’ isimli bir prodüktör de şarkıları dinledikten sonra konu hakkında şu yorumu yaptı; “Bir grubun yeni albümü için konsept hazırlanırken, pek çok şirket prodüktörlere referans olabilecek bir şarkı gönderir. Bunlar örnek olarak kullanılacak şarkılardır ve bu örnekler üzerinden çeşitli değişiklikler yapılarak ilerlenir. ‘Flash’ın prodüktörleri muhtemelen referans olarak ‘Helium’u kullanmışlardı. Bunun yasal açıdan bir ‘eser hırsızlığı’ olduğunu söylemek çok zor. Birbirlerine benzedikleri doğru ama ortada gerçek bir kanıt yok. Kore’de yabancı şarkılara ‘benzeyen’ şarkıları aratırsanız en az 100 tane bunun gibi örnek bulabilirsiniz. Önceden yayınlanan başka şarkılara bundan daha bariz bir şekilde ‘benzeyen’ birçok şarkılar var, ancak onlar hiç bir zaman konuşulmadı. Bu durum sadece bu şarkıyla kısıtlı bir problem değil.”

Kaynak: AllKpop

Çeviri: bonte