Produce Serilerinde Oyları Manipüle Edilen İsimler Açıklanmaya Başladı

‘Newsis’in 14 Aralık’ta yaptığı haberlere göre Mnet’in prodüktörleri de ‘Produce’ serilerindeki oy manipülasyonundan haberdardı ve konuyla ilgili detaylar ile oyları manipüle edilen stajyerler hakkında ‘Newsis’e açıklama yaptılar.

Bu kişilerin söylediklerine göre 101 stajyere de aynı ekran hakkını vermek çok zordu. Normalde, Ahn Joon Young bütün şirketlere en fazla iki stajyer göndermelerine söylerken, Ahn Joon Young’a rüşvet veren ve arası iyi olan bazı şirket sahipleri programa 4 ve daha fazla stajyer gönderme şansı yakaladı. Dahası, bazı stajyerlere programa gelmeden önce “Pick Me”, “Nekkoya” ve “X1-MA” gibi şarkıların koreografileri öğretilmişti.

Wanna One’ın bir üyesinin oy manipülasyonuyla gruba katıldığına dair yapılan haberler hakkında ise şunlar söyledi; “NU’EST’in 4 üyesi ikinci sezonda programa katıldı. Hwang Min Hyun’un haricinde ilk 11’de yer alan bir NU’EST üyesi daha vardı ama o kişi çoktan NU’EST’in gelecekteki promosyonlarına katılabilmesi için ilk 11’den çıkartılmıştı. Sanırım bu direkt CJ Entertainment ile NU’EST’in şirketi arasında yapılan bir anlaşma sonucu oldu, Ahn Joon Young’ın bir etkisi olmadı.”

Bir yetkili ise ‘Produce X 101’ programındaki oy manipülasyonu hakkında konuştu ve şunları söyledi; “CJ Entertainment ‘X1’in iyi bir başarı yakalamasının zor olacağını düşündü ve birkaç şirketle gizli bir toplantı ayarlayıp bazı önerilerde bulundu. ‘Produce X 101’in gerçek birincisi UP10TION’dan Kim Woo Seok’du. Lee Jin Hyuk’da ilk 11’in içindeydi fakat o çıkartıldı. Zaten Mnet’in tarihinde de daha önce çıkış yapmış birinin böyle bir programı birinci bitirmesine izin verilmişliği yok.”

‘Newsis’ bu haberi paylaştıktan sonra Hwang Min Hyun, Kim Woo Seok, Lee Jin Hyuk gibi üyeler arama motorlarında birinci sıraya yükseldiler. Bunun haricinde netizenler bu bilgileri veren yetkililerin olayın aydınlatılmasına yardımcı olması için şahit olarak polise ifade vermeye gitmeleri gerektiğini düşünüyorlar.

Kaynak: AllKpop

Çeviri: bonte