BTS’in Askere Gideceğine Dair Haberler Yalanlandı

Big Hit Entertainment, BTS üyelerinden birinin bu sene içinde askere gideceğine dair söylentileri yalanlayan bir açıklama yaptı.

21 Ekim’de Kore Demokrat Partisi Temsilcisi Ahn Min Seok, Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın meclis denetimine katıldığı toplantıda “Sanırım BTS’in üyelerinden biri bu sene askere gidecek. Anladığım kadarıyla idollere askerlik konusunda ayrıcalık tanınmamasına karar verildi.” dedi.

1970’lerde çıkan “Eğer ülkeyi temsil eden sporcumuz veya ‘milli’ sanatçımız uluslararası yarışmalarda ilk ikide yer alırsa askere gitme zorunluluğu ortadan kalkar.” yasasını hatırlatarak sözlerine devam eden Ahn Min Seok, yasada sözü geçen ‘milli’ sanatçılar ve ‘idol’ sanatçılar arasındaki çizginin hala çok belirsiz olduğunu söyledi.

Aynı toplantıda Bakan Park Yang Woo’da “BTS’den önce bile pop sanatçılarına askerlik hizmetinden özel muafiyet verilmesi konusunda birçok görüş vardı. Ancak, Askeri İşgücü İdaresi ve Milli Savunma Bakanlığı, özel askerlik davası sayısını azaltmak ve mümkünse içeriği değiştirmek istiyor ve biz de (Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı), kültürümüzü uluslararası bir şekilde yaymaya devam edecek sporcularımızın ve sanatçılarımızın sayısını arttırmak istiyoruz.” dedi. Ardından da bu tanıma sporcuların ve ‘milli’ sanatçıların çok kolay uyduğunu fakat idoller için bunu yapmanın daha zor olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantının ardından Big Hit Entertainment yetkilileri, Ahn Min Seok’un sözlerine dair bir açıklama yaptı; “Böyle bir şeyin neden söylendiğinden emin değiliz. BTS üyelerinden herhangi birinin bu sene askere gideceği doğru değil.”

Kaynak: AllKpop

Çeviri: bonte