Sky Castle / 2018 Dizi Yorum

Normalde bu tarz dizileri çok sevmem ve çok izlemem. Ama dizide yer alan Lee Yoo Jin’nin Produce X 101 programına katılmasıyla dizinin adını çok duyup izlemeye karar verdim. Sonradan öğrendim ki dizi Kore’de çok çok popüler olmuş. Benim diziyi daha önce izlememem ayıpmış. Neyse geç olsun güç olmasın değil mi? 🙂

Öncelikle dizinin konusundan bahsedelim biraz. Dizi Sky Castle isimli bir villa sitesinde geçiyor. Bu sitede sadece varlıklı ve prestijli aileler oturabiliyor ve amaçları da ailelerini biraz daha prestijli hale getirmek aslında. Anneler bu amaçla canları pahasına kocalarına işlerinde başarılı olması için ve çocuklarının da eğitimlerinde başarılı olması için destek oluyorlar. Ama dizi asıl çocukların eğitimine odaklanmış durumda. Hepimiz Kore eğitim sisteminin ne kadar zor olduğunu az buçuk biliyoruz zaten. Bu zorlu eğitim sisteminde ortaya her şeyini koyarak (abartmıyorum gerçekten her şeyini koyarak.) çocuklarının Kore’nin en prestijli okuluna sokma savaşını konu alıyor.

Dizinin kadrosu neredeyse tamamen tanıdık. “Bunu nereden hatırlıyordum?”, “Bu sanki bir yerden gözümü ısırıyor.” diye geçiyor dizi. Ufacık bir araştırma yaparsanız herkesi daha önce yan rollerde bir yerlerde izlemişsinizdir. Ama kadro bence efsane. Oyunculukları çok sevdim. Bu konuda hakkını vermişler yani diyecek söz yok.

Dizinin tek rahatsız eden kısmı o bizim Kore dizilerinde sevdiğimiz alıştığımız çekim açıları yada tatlılığı yoktu. Bu tarz dizileri çok izlemediğim içinde yadırgamış olabilirim ama insan arıyor, şimdi ne yalan söyleyeyim.

Peki diziyi beğendim mi? Beğendim, beğenmedim diyemem. Hiç tarzım olmayan bir dizi olmasına rağmen keyifle izletti. Favorilerim arasına girmedi ama yine de son zamanların en kaliteli dizisi oldu. Bir yerlerde denk geldiyse ve “İzlesem mi?” diye düşünüyorsanız kesinlikle izleyin derim!

Diziyi Netflix’ten resmi olarak izleyip oyunculara destekte olabilirsiniz, unutmayın! Yorumunu okumak istediğiniz başka bir dizi varsa aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz!

Yazımı bitirmeden sizlere dizi müziklerinden güzel bir kaç OST önereyim. Aşağıya bir göz atın derim!