Memories of the Alhambra / 2018 Dizi Yorum

Merhabalar! Uzun zamandır yazmayı ertelediğim bir diziyle karşınızdayım. Güya dizi biter bitmez yazmayı düşünüyordum ama finali öyle bir hayal kırıklığı oldu ki, yazmak için anca bilgisayar başına oturabildim.

Öncelikle diziden ve konusundan biraz bahsedelim. Dizimiz 2018 sonunda yayın hayatında başlayıp 2019’un ilk aylarında finalini yaptı. Bir oyun şirketinin CEO’su olan Yoo Jin Woo’nun genç oyun yazarının peşinden İspanya’nın Granada şehrine gidip orada pansiyon işleten Koreli Jung Hee Joo ile tanışmasıyla başlayan bir hikayeyi ele alıyor.

Dizinin ilk haberleri yapılıp baş roller açıklandığında hepimizde büyük heyecan uyandıran bir diziydi. Hyun Bin ve Park Shin Hye! Bizleri efsane şeyler bekliyordu! Açıkçası dizinin başları ve konusu da oldukça merak uyandırıcıydı. Tabi ki bu dizi de Kore dizilerinde klasikleşmiş bir çok sahneyi barındırıyor ama bunun yanında değişik konusu ve iyi oyuncu kadrosuyla farkını ortaya koyuyor.

Aslında Kore dizilerinin kötü finaller yapmasına hepimiz alıştık. Ama sanırım Hyun Bin ve Park Shin Hye’ye olan hayranlığım dolayısıyla benim bu diziden beklentim oldukça büyüktü. E böyle olunca finalde tam bir facia oldu benim için. Cevaplanmayan çok soruyla insanları soru işaretleri içerisinde bırakarak vasat bir finalle dizi ekranlara veda etmiş oldu.

Söylemeden geçmek olmaz bir sanal gerçeklilik oyunu üzerine dönen konu sayesinde dizide bir çok grafikte kullanılıyor ve bu konuda oldukça da iyiler. Söylemeden geçemeyeceğim bir diğer konuda Ameraka’dan sonra bir İspanya rüzgarı mı eser oldu ki bu Kore’de? İspanyol şarkılar, ispanyol şarkıcılarla işbirlikleri ve dizilerde bolca yer verilen İspanya’ya. Kore eğlence sektörünün en büyük sıkıntısı bir süre boyunca tek bir şeye takılıyor olmaları zaten sanırım. Bazen gerçekten sıkabiliyor.

Dizide bir diğer ilgi çeken nokta ise EXO grubu üyelerinden Chanyeol’un dizide yer almasıydı. Chanyeol’u normalde eğlenceli bir karakterle ekranlarda görürken bu sefer zıttı bir şekilde peşindekilerden kaçmaya çalışan korkmuş ve ürkek bir karakter olarak görüyoruz. Şahsen ben biraz daha fazla izlemeyi isterdim kendisini ama çok az görünüyor olsa bile bence rolün altından çok güzel kalktı.

Oyuncuların bazı dizilerden kendilerini bulduklarına dair bir inancım var. Mesela kadın baş rol oyuncumuz Park Shin Hye için bu dizinin “Doctors” olduğunu söyleyebilirim. Belki bir çoğunuz bu fikrime katılmayacaksınız ama nedense Hyun Bin içinde bu dizi olduğunu düşündüm. Yoo Jin Woo karakteri, bakışı, duruşu her şeyiyle çok yakıştı Hyun Bin’e. Bize de keyifle izlemesi kaldı.

Eğer diziyi izleyip izlememe arasında kaldıysanız yinede bir şans verin derim! Kötü finaller hep heves kırıcı olsa da dizi harika kadrosu ve farklı senaryosuyla kesinlikle bir şansı hak ediyor.

Ayrıca dizi Netflix sayesinde yasal yollardan da Türkiye’de izlenebiliyor. Netflix’ten Kore dizilerini izleyerek oyuncularımıza destek verip daha çok Kore dizisinin Türkçeye çevrilmesine destek olabileceğimizi unutmayalım!

Keyifli seyirler dilerim!