Are You Human Too? / 2018 Dizi Yorum

Herkese merhaba! Bugün sizlere daha önce hiç yazmadığım türden bir dizi yorumuyla geldim. İlk “robotik bilim kurgu” dizi yorumumuza başlıyoruz! Bilim kurguyu sadece k-dramalarda değil okuduğum kitaplarda ve izlediğim filmlerde de çok fazla tercih eden biriyim. O yüzden bu diziye başlamadan önce de çıtam oldukça yüksekti. Dizinin beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim çünkü konusu akıl almaz nitelikte güzel. Üzerinde çok düşünüldüğünü ve hemen hemen hiç açık uç bırakılmadığını söyleyebilirim.

Dizinin konusuna gelecek olursak; bir insanmış gibi davranan bir robot (Seo Kang-Joon) ile onun koruması (Kong Seung-Yeon) etrafında dönüyor hikayemiz. Nam Shin geçirdiği bir kaza sonrasında komaya giriyor, beyin bilimi ve yapay zeka üzerinde uzman annesi (Kim Sung-Ryoung) Nam Shin gibi görünen ürettiği Nam Shin III adlı robotu onun yerine geçiriyor.

Bir oyuncu karakter geçişlerinde nasıl bu kadar başarılı olur hala hayret ediyorum. Seo Kang-Joon, Nam Sin III’ü de Nam Sin’i de o kadar keskin hatlarla birbirinden ayırmış ki, izlediğim sahnelerde bir tane oyuncunun olduğunu kabullenmekte çok zorlandım. Diziyi bitirdikten sonra da “Keşke kamera arkası görüntüleri olsa da iki farklı karaktere nasıl hazırlandığını görsek.” diye düşünüp durdum. Bunun dışında dizi bize tam olarak bir “ikinci erkek” sendromu veremediği için bunun yerine “kötü kalpli kız” kozunu kullanmış. Burada da devreye Park Hwan-Hee’nin oynadığı karakter giriyor.

Bu karakteri diziye neden koydular, üzerine hiç düşündüler mi pek anlamadım. Olayların akışına da fazla etki edemeden geçip gitti gibi hissettim. Bir bilim kurgu dizisinin içine bu pembe dizi karakterini katmak zorundalar mıydı hala düşünüyorum. “Ee bu kızı sonunda nereye bağlayacağız?” diye düşünüp onu da farklı bir mutlu sona iteklemişler.

Kong Seung-Yeon’u ilk kez izleme fırsatını da bu diziyle yakalamış oldum. Oyunculuğunu da çok beğendim. Dizideki karakterinin ruh halini çok güzel yansıtmış. Hatta o kadar iyi yansıtmış ki, dizinin sonlarında ekranın içinden geçip kendisine “Gel bi’ sarılalım.” demek istedim. Karakterinin acılarını, duygularını tüm samimiyetiyle kameradan bizlere aktardığını söyleyebilirim.

Annenin verdiği kararları dizi sonuna kadar herkesin sorgulayacağını düşünsem de elimde böyle bir yeteneğim olsa ben de çocuğumun robot halini yapardım sanırım. Anne karakteri ile ilgili yapabileceğim tek olumsuz eleştiri; robot oğlu ve öz oğlu arasındaki çizgiyi çekememiş olması. Tabii bu Kim Sung-Ryung’un suçu değil, karakteri böyle sonuçta. Aksine bizi kendine sinir edebilecek kadar iyi oynamış anne rolünü.

Eğer siz de bilim kurgu izlemeyi seviyorsanız mutlaka arşivinize katmanız gereken bir dizi bu! Üstelik Netflix, son zamanlardaki ataklarıyla bu diziyi de sitesine ekledi. Hepinize iyi seyirler!

Yazar: bonte