Persona / 2019 Dizi Yorum

Herkese merhaba! Persona, bir dizi olarak değil kısa metrajlı film serisi olarak adlandırabileceğim, Netflix’in güzel ortaklıklarından biri. Mystic Story ve Netflix işbirliği ile çekilen ve IU’nun da başrolünü oynadığı ilk sezon kesinlikle herkesin aklını başından alacak güzellikte olmuş.

Oyuncuların dizilerde oynadıkları karakterlere bürünmeleri için verilen ön hazırlık aşamasının zorluğunu düşünecek olursak, IU’nun bu aşamayı dört karakter için bu kadar başarılı atlatması oyunculuk konusunda da ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. IU’nun şuana kadar kimseyi oynadığı dizilerde hayal kırıklığına uğrattığını düşünmüyorum fakat bu serinin konusunu okuduğumda onu zorlayabileceğini düşünmüştüm, beni tamamen haksız çıkarttı!

Kısa filmlerin konusuna gelecek olursak; IU bu dört bölümlük serinin her bölümünde ayrı bir karakteri oynadığı ve farklı hikayelerin içine girdiği için tek bir konu altında seriyi toplamak çok zor. 4 bölüm de birbirinden bağımsız olduğu için her bölümü kendi içinde değerlendirmenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bölümlerin süreleri çok kısa fakat hikayeleri birbirinden tamamen bağımsız olduğu için size de tek oturuşta bitirmek yerine sindire sindire izlemeyi tavsiye ediyorum.

Olayların çoğu sıra dışı, bu yüzden önemli olan alt metinleri de anlayabilmek. Bu sıra dışılığın getirdiği rahatsız edici sahneleri de yok değil, olaylara biraz gerilim de katıyorlar. Çekim teknikleri ve sahneler beni rahatsız etmedi ama “Otursam da biraz dizi izlesem” dedikten sonra izleyebileceğim bir dizi olmadığını da anladım çünkü her bölümden sonra izlediklerimi anlamak ve alt metinleri düşünmek için biraz zamana ihtiyacım oldu.

Ben en çok 1. ve 3. bölümleri beğendim, karakterlerin davranışları ve alt metinler beni çok etkiledi. Son bölümü de bitirdikten sonra kısa metrajlı olmasına rağmen daha çok bölümünün olmasını da istedim, tadı damağımda kaldı. Her bölümdeki yardımcı oyuncuların da oyunculukları çok güzeldi, karakteri belli ve kısa metrajlı filmler oldukları için doğal olarak çok parlamadılar ama başrole çok güzel destek verdiler. Kısacası bu güzel mini seride emeği geçen herkesin ellerine sağlık, çok farklı bir proje olmuş! Farklı bir şeyler izlemek ve alışılmış dizi senaryolarından çıkmak isteyen herkese kesinlikle tavsiye ederim, hepinize şimdiden iyi seyirler!

Yazar: bonte